RSS

Psikopat ile dopamin arasındaki ilişki

12 May

Herkes yaptığı işin veya hizmetin karşılığını almak ister. Kişilerdeki bu beklenti kimi zaman maddi, kimi zaman manevi olabilmektedir. Bir anlamda, kişi yaptığı işin takdir edilmesini, ödüllendirilmesini ister. Bu ödül bazen bir alkış, bazen bir teşekkür, bazen para, bazen madalya, bazende psikolojik memnuniyet olabilir. Ödüllendirme, beynin Mesolimbic pathway denilen kısmında kişiye mutluluk ve çoşku veren dopamin hormonu salgılanarak yapılır.

manevi olabilmektedir. Bir anlamda, kişi yaptığı işin takdir edilmesini, ödüllendirilmesini ister. Bu ödül bazen bir alkış, bazen bir teşekkür, bazen para, bazen madalya, bazende psikolojik memnuniyet olabilir.Ödüllendirme, beynin „Mesolimbic pathway“ denilen kısmında kişiye  mutluluk ve çoşku veren dopamin hormonu salgılanarak yapılır.

Beynin Mesolimbic pathway denilen kısmında bulunan bir arızadan dolayı psikopat sürekli olarak dopamin hormonu ile ödüllendirilerek rahatlamak ister ve psikopat ödüllendirme söz konusu olunca hiç bir toplumsal kural ve yasa tanımaz. Hatta kriminal davranışlar sergilemekten bile çekinmez. Amerika Vanderbilt Üniversitesinden Joshua Buckholtz ve ekibi dopamin hormonu ile beynin ödüllendirme sistemi arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için şöyle bir klinik araştırma yaptı:

Araştırma için kriminal ve antisosyal kişilik bozuklukları bulunan 30 kişilik bir denek grubunun PET (Positronenemissiontomografie) ve fMRI (Magnetresonanztomografie) yöntemi ile beyin tomografisi çekildi.

PET ile yapılan beyin tomografisi çekimleri esnasında deneklere önce düşük dozda amfetamin verildi ve aynı anda dopamin miktarı ölçüldü. Ölçüm sonuçları, psikopatlardaki dopamin miktarının kabul edilebilir dopamin miktarının dört katı daha fazla olduğu gösterdi.

fMRI ile yapılan beyin tomografisi çekimlerinde ise deneklere başka bir yöntem uygulandı. Deneklere fMRI çekimi esnasında ekranda hızla geçen şekillerden, “Beyaz renkli karelerin” üzerine basabildiği takdirde 5 $ kazanacağı söylendi. fMRI elde edilen sonuçlarda da, tıpkı PET den çıkan sonuçlarında olduğu gibi psikopatin beyninde dört kat fazla dopamin olduğu tespit edildi.

Sonuç

Yapilan bu arastirma ile psikopatın beyninin ödüllendirilmeye programlanmış olduğu tespit edilmiş oldu. Psikopat beyni olaylar karşısında sürekli olarak aşırı dozda dopamin salgılayarak, kişiyi ödüllendirmenin çoşkusuna kaptırıyor.

Bu çoşkuyu yakalamak isteyen psikopat her türlü akıl dışılığa, her türlü kriminal olaya, her türlü kanunsuzluğa korkusuzca baş başvurabiliyor.

ilk yayınlanma tarihi :16. März 2010 13:28

Mehmet Saltürk

++++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltürk
Institute for Genetics
University of Cologne
+++++++++++++++++++++++

Mesolimbic dopamine reward system hypersensitivity in individuals with psychopathic traits

Kaynak

    Nature Neuroscience 13, 419 – 421 (2010)  Published online: 14 March 2010 | doi:10.1038/nn.2510
Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 12. Mayıs 2011 in Allgemein

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: