RSS

NASA’nın “Dünya dışı canlı” açıklaması üzerine bir yorum

13 May

NASA, dünya dışı yaşamla ilgili bir açıklama yapacağını söyleyip, arkasından Amerika birleşik devletlerinin Kaliforniya eyaletindeki Mono gölü’nde bulunan ve GFAJ-1 olarak adlandırılan bir bakteriyi bilimde devrimmiş gibi dünyaya duyurması konuya ilgi duyan herkesi tam bir hayal kırıklığına uğrattı. Ben, Satürn’ün uydusu Titan da bir yaşam formu falan bulunduğunu sanmıştım.

Dünyadaki canlıların DNA’sında karbon, hidrojen, azot, oksijen, fosfor elementlerinin dışında, GFAJ-1 bakterisinin DNA sında, fosfor yerine arseniğin bulunması ve bu bakterinin arsenik içerisinde yaşayabilmesi elbetteki önemli ama sansasyonel değil.!!!

Çok uzun zamandır beri Dünyadaki bazı canlıların çok extrem şartlarda hayatta kalabildikleri zaten biliniyordu Örneğin thermophilic bakteriler +117 °C yaşayabiliyorlar veya –80°C yıllarca ölmeden hayatta kalabiliyorlar.

Arsenik periyodik cetvelde fosforun altında bulunur ve her iki Element de benzer kimyasal özellikler gösterir.

GFAJ-1 nin DNA sının yapısında bulunan arseniğin, fosfor ile nasıl yer değiştirdiği pek NASA nın "Dünya Dışı Canlı" açıkılaması üzerine bir yorumbilinmesede, bunun dünya dışı yaşama bir model veya öngörü oluşturabileceğini söylemek, heleki bunun NASA tarafından söylenemesi, bence tam bir spekülasyon. Evet bu bilimsel olarak bilinenlerin dışında bir bulgu ve önemli. Ama bunu dünya dışında bir yaşamla ilişkilendirmek, en hafif deyimle zorlama bir yorum oldu…

Okuyanlar hatırlar. “ Dan Brown’un İHANET NOKTASI adlı romanında NASA kaybettiği prestijini tekrar kazanabilmek için ustaca bir plan hazırlar. Plana göre NASA, dünyada nesli tükenmiş, yaşadığı dönemde bile çok ender rastlanan bir canlıya ait fosili, Amerikan Deniz Kuvvetlerine ait bir denizaltı yardımı ile okyanusun altından ustaca buzulların arasına yerleştirir. NASA, buzulların arasından çıkardığı bu fosilin, “Dünya Dışı” bir canlıya ait olduğunu sansasyonel bir biçimde tüm dünyaya duyurur ve daha sonra bunun düzmece plan olduğu ortaya çıkar…. Belki bu da Dan Brown’ın romandaki gibi „Güven tazeleme operasyonu…

Mehmet Saltürk

++++++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltürk
Institute for Genetics
University of Cologne
++++++++++++++++++++++++++

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 13. Mayıs 2011 in Allgemein

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: