RSS

Sigara, “Romatoid artrit” hastalığının ortaya çıkmasında en önemli risk faktörü

13 May

Romatoid artrit (RA), el ve ayak parmaklarındaki eklemlerde deformasyona sebep olan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Hastalık, 40-60 yaşları arasında, el ve ayak eklemlerinde ağrılı şişlikler yaparak kendini gösterir. Hastalık, tedavi edilebilmesine rağmen tekrar ortaya çıkması engellenemiyor.

Sigara ve genetik yatkınlık

Sigara, bu hastalığın nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Her üç romatoid artrit vakasından birinin sigaradan kaynaklandığı tahmin ediliyor (Bu oran tam olarak bilinmiyor!!!).

Eğer kişinin bu hastalığa genetik yatkınlığı varsa, sigara içmek hastalığa  adeta davetiye çıkarıyor. Ailesinde romatoid artrit hastalığı olup da sigara içenlerde ise bu risk daha da büyüyor.

Sigaranın, romatoid artrit sorumlu geni nasıl etkilediği, hastalığı nasıl tetiklendiği tam olarak bilinmiyor.

Bu sorunun cevabı bulmak için rastgele seçilmiş 1200 romatoid artrit hastası ve 871 sağlıklı insandan (kontrol grubu) oluşan bir denek grubu oluşturuluyor. Araştırmaya katılan romatoid artrit hastalarına sigara içip içmediği soruluyor ve ayrıca kan örneği alınıyor. Kan testlerinde riskli gen olarak tespit edilmiş olan HLADRB1 SE geni  ve ACPA proteini* (Anti-citrullinated protein antibodies)  analiz ediliyor.
ACPA proteini*, Romatoid artrit  hastalığının ortaya çıkması ile birlikte vücut tarafından otomatik olarak üretilen bir antikordur. 

Test sonuçları

 • 20 yıl boyunca günde bir paket sigara içen tiryakilerin kanında çok fazla miktarda ACPA bulunduğunu görülmüştür. Sigarayı bırakanlarda ise sigarayı ne kadar süre önce bıraktığına bağlı olarak ACPA nin düştüğü görülmüştür. Örneğin 20 yıl önce sigarayı bırakanların kanında hiç içmeyenlerle eşit miktarda ACPA bulunmuştur. Yani 20 yıl önce sigara bırakanlarla, hayatlarında hiç sigara içmemiş ler aynı riski taşımaktadır.
 • Tüm romatoid artrit vakalarının %20 si sigaradan  kaynaklanıyor.!!!
 • Erkekler kadınlara göre daha fazla risk grubu oluşturuyor.
 •  Genetik yatkınlık olanlarda durum daha kötü. romatoid artrit hastalarının %55’i genetik yatkınlık+sigaradan kaynaklanıyor.
 • Yapılan gen analizlerinde tüm romatoid artrit hastalarının %50 sinde HLA-DRB1 SE geni’nin iki kopyasının da hasarlı olduğu tespit edilmiştir(Hem anne, hem babadan gelen kopyalar).

Sonuç:  Sigara, romatoid artrit hastalığı riskini ARTIRIYOR.

Mehmet Saltürk

++++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltürk
Institute for Genetics
University of Cologne
++++++++++++++++++++++++

Orijinal Makale

Smoking is a major preventable risk factor for rheumatoid arthritis: estimations of risks after various exposures to cigarette smoke

    Ann Rheum Dis doi:10.1136/ard.2009.120899
Reklamlar
 
1 Yorum

Yazan: 13. Mayıs 2011 in Allgemein

 

One response to “Sigara, “Romatoid artrit” hastalığının ortaya çıkmasında en önemli risk faktörü

 1. hllshbz

  11. Şubat 2012 at 21:55

  Romatoid Artrit hastalığı çok tehlikeli olsa da bu hastalığın riskini düşüren besinler yemekte fayda vardır degilmi? Bir de bu hastalık yüzünden kişide fiziksel değişimler görülebilir mi?

  Beğen

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: