RSS

İlaçların sebep olduğu karaciğer hasarları önlenebilecek.

17 Oca

Yeni geliştirilen bir metot sayesinde ilaçların karaciğere vermiş olduğu zarar ortadan kaldırılabilecek. Boston Massachusetts GeneralKaraciger Hospital’dan bir araştırma grubunun geliştirği bu metot Nature Biotechnology dergisinin 15 ocak 2012 tarihli sayısında yayınlandı. Makalede, ilaçların karaciğere verebileceği olası zararın, karaciğer hücreleri arasındaki kanalların bloke edilmesiyle durdurulabileceği belirtiliyor.

Birçok ilaç karaciğere zarar veriyor.

Alınan her ilâcın mutlaka bir yan etkisinin olduğu biliniyor. Sağlığımızı korumak amacıyla uzun yıllar düzenli olarak aldığımız bu ilaçların vücuttaki tahribatını önceden fark edip önlem almak ve tahribatı geriye dönük telafi etmek malesef çoğu zaman mümkün olmuyor.

Alınan ilaçların birçoğu karaciğerde parçalanır ve parçalanma sonucu ortaya çıkan atık maddeler genellikle toksik maddelerdir. Bu maddelerin karaciğer ve diğer organlara vermiş olduğu zarar ilâcın dozu, çeşidi, genetik yatkınlık, vücut ağırlığı, cinsiyet, açlık ve alkol gibi sebeplere bağlı olarak farklılıklar göstermektedir.

Eğer karaciğer değerlerindeki bozulma alınan bir ilaçtan kaynaklanıyorsa, alınan o ilâcın kesilmesi gerekmetedir ki, bu da çoğu zaman birincil sorunun tekrar ortaya çıkmasına sebep olur.

„Gap-Junctions“ kanallarının bloke edilmesi

Karaciğer hücreleri Gap-Junctions kanalları ile birbirlerine bağlanırlar ve alınan herhangi bir ilaç karaciğerde parçalandıktan sonra ortaya çıkan zehirli atık maddeler Gap Junctions kanalları aracılığıyla ile tüm karaciğere dağılır.

Araştırmada kullanılan Metot:

  1. Deney: Genetiği değiştirilerek Gap-Junctions kanalları tümüyle iptal edilmiş fareler yüksek dozda parasetamol* veriliyor. Genetiği değiştirilen farelerin karaciğerinde Gap-Junctions kanalları olmadığı için yüksek dozdaki parasetamol dan ortaya çıkan toksik madde karaciğede yayılamıyor, dolayısı ile karaciğer parecetomoldan zarar görmüyor ve fare sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam ediyor.
  2. Deney: Karaciğerdeki Gap-Junctions kanalları, kimyasal bir madde olan 2-Aminoethoxydiphenyl-Borate(2APB) maddesi ile bloke ediliyor. Bu deneyde de tıpkı genetiği değiştirilmiş farelerde olduğu gibi toksik maddeler karaciğer içerisinde dağılmadan dışarıya atılıyor. Bu gruptaki farelerin de sağlığında hiçbir bir kötüleşme görülmüyor.

Sonuç

Prensip olarak aynı metot insanlarda da uygulanabilir. Şimdi bu metodun insanlarda nasıl uygulanabileceği araştırılıyor. Bu konudaki başka önemli bir soru ise bloke edilen kanalların karaciğerin diğer fonksiyonlarını engelleyip engellemediği… Bu konudaki genel görüş engellemediği yönünde.

Eğer bu önemli buluş insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda olumlu sonuçlar verirse çok yakın bir gelecekte ilaçların karaciğere vermiş olduğu zararlar tümüyle ortadan kalkacak.

Parasetamol*: Dünyada en çok tanınan ağrı kesici ve ateş düşürücülerden birisidir. İlacın fazla miktarda alınması karaciğer yetmezliğine sebep olmaktadır. Günlük 10 mg’ın üzerinde alınan parasetamol (yaklaşık 20 tablet), vücutta zehirlenmelere yol açmaktadır.

Mehmet Saltuerk

++++++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltuerk
Institute for Genetics
University of Cologne
++++++++++++++++++++++++++
 
Kaynak:

Gap junction inhibition prevents drug-induced liver toxicity and fulminant hepatic failure

Nature BiotechnologyYear published:(2012)DOI:doi:10.1038/nbt.2089 Received 22 August 2011 Accepted 08 December 2011 Published online 15 January 2012

Bu blogdaki makaleler bir başka yayın organında kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, çoğaltılamaz ve kullanılamaz.

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 17. Ocak 2012 in Allgemein

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: