RSS

Reddedilen erkek teselliyi neden alkolde arar.

17 Mar

Terk edilen erkekler neden içkiye yönelir. Bunda, sevdiği kadını kaybetmenin verdiği üzüntünün rolü varmıdır? Yapılan son araştırma, birçok kişinin düşündüğünün tersine erkeğin alkole yönelmesinin, ruhsal çöküntüden kaynaklanmadığını gösteriyor.

Kalifornia üniversitesinden bir çalışma grubunun science dergisinin 12 mart 2012 tarihli sayısında yayınladığı makalede terk edilen erkeğin içkiye yönelmesinin arkasında yatan sebebin SEX olduğu belirtiliyor.

Meyva sinekleri(Drosophila melanogaster) ile yapılan araştırmanın sonuçları gerçekten çok ilginç.Arastırma da sex isteği reddedilen erkek meyve sineklerinin normal yiyecekler yerine alkol içerikli yiyecekleri tercih ettiği tespit edildi.

Bunun nedenini araştıran ekip sex ve alkolün beyindeki ödüllendirme merkezinde bulunan „Nöropeptid F“ maddesi nin miktarının artırdığını buldular.

Metot

Erkek ve dişi meyve sineklerine önce sex yaptırılıyor ve sex sonrası erkek meyva sineklerinin beynindeki „Nöropeptid F“ miktarı  ölçülüyor ve „Nöropeptid F“  miktarının arttığı bulunuyor.

Daha sonra sexe doyan dişi sinek henüz sex yapmamış başka bir erkek sinekle yan yana getiriliyor. Doğal olarak ikinci erkek sineğin sex isteği dişi sinek tarafından ret ediliyor. Reddedilen erkek sineğin beynindeki “Nöropeptid F” miktarının çok düşük olduğu bulunuyor.

Daha sonar reddedilen erkek sineklere iki tür yiyecek sunuluyor, sexe aç olan erkek sineğin normal yiyecek yerine alkollü yiyecekleri tercih ettiği gözleniyor. Araştırmanın son aşamasında alkollü yiyecekleri tüketen erkek sineklerin beyninde “Nöropeptid F” miktarının sex yapan sineklerle aynı seviyeye geldiği görülüyor.

Sonuç 

Araştırmayı yapan ekip bu sonuçların insanlara da uyabileceği konuşunda hem fikirler. Çünkü insanların beyninde de “Nöropeptid F” molekülüne çok benzeyen “Nöropeptid Y” molekülü bulunmakta ve bu molekülün miktarı, sex ten ve alkol içildikden sonra artıyor.

“Nöropeptid F” mekanizmasının anlaşılmasından sonra alkol bağımlılığı ile mücadelede yeni tedavi yöntemleri gündeme gelecek gibi görülüyor.

Mehmet Saltuerk

+++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltuerk
Institute for Genetics
University of Cologne
++++++++++++++++++++++++

Kaynak :

Sexual Deprivation Increases Ethanol Intake in Drosophila

Science 16 March 2012: Vol. 335 no. 6074 pp. 1351-1355DOI: 10.1126/science.1215932

Bu blogdaki makaleler bir başka yayın organında kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, çoğaltılamaz ve kullanılamaz.

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 17. Mart 2012 in Allgemein

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: