RSS

Çayın DNA’larımıza olan olumlu etkisi

21 Ara

Epidemiyolojik çalışmalar düzenli çay içen toplumlarda osteoporoz, kanser ,kalp ve dolaşım hastalıklarının daha az raslandığını gösteriyor.cay2

Çayın sağlığımıza olan bu olumlu etkisinin sebebi şimdiye kadar pek iyi anlaşılamamıştı. Şimdi ilk kez Bremen Jacobs Üniversitesinden araştırmacılar, çay içerisinde bulunan belirli maddelerin, insan DNA’sı ile moleküler etkileşim içerisinde olduğunu buldular.

Yapılan analizler çay içerisinde bulunan iki değişik Polyphenole’in (Tee- Polyphenole / (Çay-Polifenoller) kromozomlar üzerinde bulunan telomerlere bağlanarak o bölgenin istikrarlı bir şekilde bozulmadan kalmasını sağladığını gösterdi..

Bu Polifenollerden biri; yeşil çayda bulunan Theaflavin digallat diğeri siyah çayda bulunan Epigallocatechin gallatedir. Çayda bolca bulunan ve antioksidan etkisi yüksek olan bu iki madde kuru çayın % 70 ni teşkil etmektedir.

Tee-Polyphenole nasıl çalisiyor?

foto

Hücrede bulunan telomeraz adındaki enzim, hücrenin her bölünmesinde telomeri bir parça kısaltır. Telomerin uzunluğu kritik bir alt sınıra ulaştığında ise hücre artık bölünmez ve ölür. Aslında ihtiyarlık denilen süreçte olan da budur (Kişi yaşlandıkca telomerlerin boyu kısalalır).

Çayda bulunan Çay-Polifenoller telomer’lere bağlanarak bu süreci yavaşlatıyor. Drosophila(bir tür sinek) ile yapılan laboratuvar deneyleri, Çay-Polifenoli verilen Drosophila´ların ortalama ömürünün % 20 arttığını göstermiştir. İnsan DNA’sı ile in-Vitro(tüp içerisinde) tekniği kullanılarak yapılan deneylerde de, Çay-Polifenolünün pozitif etkisi görülmüştür.

Telomerler hakkında ek bilgi

Telomerlerin uç kısmında yaklaşık 2000 defa tekrarlanan bir nükleotid dizisi bulunur. Bu dizi „TTAGGG“ dır. İnsan hücreleri, kendini kopyalayarak yenilerler. Her kopyalama esnasında telomerler bir miktar kısalır. Telomerler yılda yaklaşık olarak 31 harf kısalır, insanların yıllar geçtikce yaşlanmasının sebebi, „TTAGGG” dizisinin gittikçe azalmasıdır.

Bu kısalmayı çevresel faktörlerde hızlandırabilir. Örneğin, soluduğumuz kötü hava veya sigara içmek gibi akciğer hücrelerini doğrudan etkileyen olumsuz faktörler, hücrelerinin tahribatına sebep olmaktadır. Tahrip olan hücreler, kendini zamanından önce kopyalayarak yenilemeye çalışırlar, işte bu zamanından önce yenilenmeler, telomerin normalden daha çabuk kısalmasına sebep olur. Sigara içen veya kötü havayı soluyan kişilerin yaşına  göre ihtiyar görünmesinin sebebi, bu telomerlerin  zamanından önce kısalmasıdır.

Mehmet Salturrk

++++++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltuerk
Institute for Genetics
University of Cologne
++++++++++++++++++++++++++
 
Kaynak 
 
ff
Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 21. Aralık 2012 in Allgemein

 

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: