RSS

Erkekte parmak uzunluğu ile hastalıklar ve penis uzunluğu arasındaki ilişki.

13 Tem

Birçok insan yüzük parmağı ile işaret parmağı arasında bir oran olduğunu ve oranın kadın Untitled-3ve erkekte farklı olduğunu bilmez. Aslında bu iki parmağa dikkatlice bakıldığında kadında hemen hemen eşit erkekte ise yüzük parmağının işaret parmağından biraz daha uzun olduğu hemen fark edilir.

Dikkatlerden kaçan bu anatomik farklılık bize cinsel davranış, saldırganlık potansiyeli, doğurganlık, sperm sayısı, hastalık riskleri ve yetenekler gibi birçok konuda oldukça doğru bilgiler veremektedir.

Bu farklılığın kaynağı nedir?

Erkek fetüsünde hamileliğin ikinci ve üçüncü ayında cinsiyetle ilgili gelişmeler başlar. Embriyo bu dönemde adeta hormonal bir duş alır. Bu aylarda androjen ve testosteron üretilmeye ve bununla birlikte testis ve penis oluşumu başlar. Bu dönemde rahim içindeki cinsiyet hormonlarının konsantrasyonu doğacak olan çocuğun gelecekteki yaşamını belirlemede büyük rol oynar.

Rahim içindeki testosteron ve androjen hormonlarının farklı konsantrasyonlarda olması doğacak olan çocuğun parmak uzunluklarının birbirine göre orantısını da belirler. Bu dönemde birçok gen açılıp kapanarak vücudun gelişiminde rol alır. Aşağıda kısaca değinilen Hox* geni de bu hormonlar sayesinde faaliyete geçen genlerden biridir.

***

Hamilelik esnasında maruz kalınan cinsiyet hormonu her çocukta, her kardeşte, hatta ayrı ayrı plesentalarda bulunan tek yumurta ikizlerinde bile farklıdır. Bu konuda tek istisna aynı plasentada bulunan tek yumurta ikizlerindedir (Onlarda bile minimal düzeyde değişiklikler olabilmektedir).

Not: Bu konuda şimdiye kadar yapılmış birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Bunların bazılarını daha önce yazmış olduğum bir makalede toplamıştım. Okumak için: Genetik el falı / parmak uzunluğu ne anlama geliyor.

Parmakların birbirine göre orantısı; p = 2D/4D formül ile hesaplanmaktadır.

p=2D/4D: İşaret parmağı uzunluğunun(2D) yüzük parmağı uzunluğuna(4D) olan oranıdır.„p“ değeri kadınlarda 1’e çok yakınken, erkeklerde 1’den küçüktür.(bu oran Avrupada ~0,96 civarındadır). Bu durum kadınların anne karnında daha az erkeklerin ise daha fazla testosteron hormonuna maruz kaldığının bir göstergesidir. Bu durum teorik olarak böyle olmasına rağmen pratikte her zaman böyle değildir.

Hastalıklara yatkınlık ve parmak uzunluğu

Sağ el yüzük parmağı, işaret parmağına göre oldukça uzun olan erkekler, diğer erkeklere göre üç kat daha fazla prostat kanseri riski taşımaktadır.

Bir ingiliz araştırma grubunun 1500 prostat kanseri ve 3000 sağlıklı erkekle yapmış olduğu karşılaştırmalı(Relation) çalışmada işaret parmağı uzun olan erkeklerin kanser riskinin daha az olduğunu gösteriyor.(1)

Koreli araştırmacıların yapmış olduğu başka bir araştırma ise bunu doğrular nitelikte. Koreli araştırmacılar, sağ elin yüzük parmağı uzun olan erkeklerin kanında daha fazla PSA*  bulunduğunu tespit etmişlerdir. Prostat kanseri hastaların kanında fazla miktarda PSA’nın bulunması, uzun yüzük parmağına sahip erkeklerin daha fazla risk altında olduğunu göstermektedir.(2)

Bu konuda yapılmış bazı araştırmalar

 • Kalp hastalığı riski: Liverpool üniversitesi’nden John Manning´in 2005 yılında yapmış olduğu bir başka araştırma, yüzük parmağı işaret parmağına göre kısa olan erkeklerin, genç yaşta kalp hastalıkları riski taşıdığını ortaya çıkardı.
 • Testosteron ve vücut yapısı: Testosteron miktarı arttıkça daha kaslı, daha güçlü bir vücut yapısı, atraktif bir kişilik ve uzun yüzük parmağı oluşur. Testosteron miktarı azaldıkça vücut daha az kaslı, sakin bir kişilik ve daha kısa bir yüzük pamağı oluşmaktadır(5).
 • Daha önce yapılan tek yönlü araştırmalar, erkekte yüzük parmağının uzun olamasını hep bir avataj olarak kabul etmişti. BuUntitled-5 bir bakıma doğrudur da… Uzun yüzük parmağına sahip olan kişiler hayatlarının embriyonik döneminde, fazla miktarda erkeklik hormonu testosterona maruz kalmışlardır, bu da kaslı bir vücut yapısı ve daha verimli spermlere sahip olunmasına sebep olmaktadır(3).
 • Penis uzunluğu: Temmuz 2011 de Korede bir klinikte operasyonel müdahale geçirecek olan yaşları 20-89 arasında değişen 144 erkekle yapılan bir araştırma, sağ el işaret parmağının yüzük parmağına olan oranı küçüldükçe penisin büyüdüğünü ortaya koymuştur(ereksiyon durumunda). Daha açık bir ifade söylenecek olursa uzun yüzük parmağına sahip erkekler uzun penise de sahip oluyorlar.(4)

Sonuç: Testosteron, gerek rahim içindeki embriyonal dönemde gerekse doğum sonrası yetişkinlik döneminde çok etkili bir hormondur. Testosteron hormonunun bu etkisi, büyüme ile ilgili birçok geni açıp-kapayarak faliyete geçirir. Hox genleride bunlardan biridir. http://edrv.endojournals.org/content/27/4/331.short

Testosteron hormonu, hox genlerini embriyonal dönemden başlayarak ölene kadar etkileyen bir hormondur. Bu etkinin bir göstergesi de parmakların birbirine göre uzunluk farklılığıdır.

 • Uyarı: Parmak ölçümünde milimetrik farklar bile çok şey ifade etmektedir. Bu yüzden ölçümler mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Kişinin kendi gözlemi veya ölçümü çok büyük bir ihtimalle yanlış olacaktır.
 • Hox genleri*: Vücudun düşey büyümesinden sorumlu genlerdir. Kol, bacak ve parmak kemikleri ile penis büyüklügü bu geninin faliyetleri arasındadır.
 • PSA* (Prostate-specific antigen): PSA, sadece erkeklerde bulunur. 19 kromozomdaki KLK3 geni tarafından sentezlenir. PSA, yetişkin erkeklerin kanında çok düşük seviyelerde bulunur ve miktarı yaşa göre değişir. Kandaki PSA miktarı PSA testi yapılarak bulunur.

Mehmet Saltürk

++++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltürk
Institute for Genetics
University of Cologne
++++++++++++++++++++++++

Bu blogdaki makaleler bir başka yayın organında kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, çoğaltılamaz ve kullanılamaz

Kaynaklar

Reklamlar
 
6 Yorum

Yazan: 13. Temmuz 2011 in Allgemein

 

6 responses to “Erkekte parmak uzunluğu ile hastalıklar ve penis uzunluğu arasındaki ilişki.

 1. kamuran bey

  3. Nisan 2012 at 14:44

  uzun penis olayı tamamen saçmalık benim işaret parmağım ile yüzük parmağım uzunlukları eşit iki eldede ve penisim ereksiyon halinde 21 cm ( bu abartı değil övünülecek bi şeyde değil) bu durum bence farklı genetik bir durumla ilgili yani afrikalıların hepisnin yüzük parmağı uzunmu:))

  Beğen

   
  • Murat

   18. Haziran 2014 at 20:20

   Yüzük parmağı daha uzun olan afrikalı işaret parmağı uzun olan afrikalıdan daha uzun penise sahip öyle düşün 😉

   Beğen

    
 2. Haso

  8. Mayıs 2012 at 14:09

  penis boyu anne karnında bebeğin duruş biçimine görede değişim gösteriyor.

  Beğen

   
 3. Mürsel

  21. Nisan 2015 at 18:32

  Parmaklarım hepsi Eğri

  Beğen

   
 4. Muhammet kamil karataş

  25. Temmuz 2016 at 13:51

  Bilgileriniz oldukça ilginç ve güzel acaba beyin,akıl,hafıza konusunda bu tarz bilgilere sahipmisiniz değilseniz böyle bilgilere ulaşabileceğimiz bir kimse veya bir kaynak önere bilirmisşniz ?

  Beğen

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: