RSS

Erken yaşta başlayan menstruasyon, yüksek diyabet riskini de beraberinde getiriyor.

27 Ara

Bir kadın menstrüasyon görmeye ne kadar erken yaşta başladı ise ileriki yaşamında Diyabet 2 olma riski de o kadar fazla oluyor. (Bu risk faktörü, şişmanlık ve diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak hesaplanmıştır.)

Şeker hastalığı bir metabolizma rahatsızlığ olup dünyada en yaygın hastalıkların başında gelmektedir. Yeryüzünde 194 milyon diyabet hastası bulunmakta ve bu sayı yetişkin nüfusun %5,1´ni oluşturmaktadır.

Normalde kız çocuklarında ilk menstruasyon on üç yaşı civarında başlıyor, fakat bu yaş bazen dokuz, bazen de on altı yaşına kadar değişebiliyor.

Erken yaşta menstruasyon risk oluşturuyor

Helmholtz Zentrum / Düsseldorf –München –Londra ortaklaşa yapmış olduğu KORA-F4-Studie adlı bir projede, yaşları 18 ile 81 arası değişen tesadüfen seçilmiş 1.503 kadının sağlık durumu incelenmiş ve 140 bayanda diyabet, 226 bayanda ise diyabet öncesi semptomlar bulunmuştur.

Yapılan araştırmada diyabet ve diyabet semptomları bulunan bayanların ortak özelliğinin, ilk menarasyon yaşlarının sağlıklı bayanlara göre çok daha erken yaşta baslamış olması.

Araştırmadan çıkan sonuçlar, erken menstruasyon yaşınının da tıpkı şişmanlık gibi risk faktörlerü arasında yer alacağını gösteriyor.

Çevre ve genlerin etkisi

İlk menstruasyonun başlama zamanı ile diyabet arasındaki mekanizma henüz tam olarak bilinmiyor. Bu konuda teorik olarak genlerin rol oynadığı söylenebilir. Bir ihtimal sorumlu bir gen menstruasyon başlama yaşını erkene alıyor. Ve erken yaşta başlayan bu metabolik değişiklik, diyabet riskini beraberinde getiriyor.

Başka bir ihtimal ise, çevre, sosyal çevre ve ekonomik koşullar ilk menstruasyon yaşını belirleyerek diyabet riskinin oluşmasına sebep oluyor.

Sonuç

Erken menstruasyon nedeni ile diyabet riski altında bulunan kadınların, alınacak önlemlerle ileriki yaşlarda diyabet hastalığına yakalanmadan sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirebilecekler.

Mehmet Saltuerk

+++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltuerk
Institute for Genetics
University of Cologne
++++++++++++++++++++++++

Kaynak 

Age at menarche is associated with prediabetes and diabetes in women (aged 32–81 years) from the general population: the KORA F4 Study

 
1 Yorum

Yazan: 27. Aralık 2011 in Allgemein

 

One response to “Erken yaşta başlayan menstruasyon, yüksek diyabet riskini de beraberinde getiriyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: