RSS

Depresyon, felç riskini artırıyor.

06 Oca

Her on altı kişiden biri depresyonda

Depresyon toplumun büyük bir kısmını ilgilendiren önemli bir sağlık sorunudur. Yapılan istatistikler toplumda her 16 kişiden birinin hayatlarının bir döneminde veya birden fazla döneminde depresyon ile karşı karşıya kaldığını gösteriyor.

Daha önce yapılan araştırmalar depresyonun diyabet 2, yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalıklarına zemin hazırladığını göstermişti. JAMA dergisinin 6 kasım 2011 tarihli sayısında yayınlanan makalede ise depresyon rahatsızlığı bulunan kişilerin felç geçirme riskinin normal kişilere göre daha fazla olduğunu gösteriyor.

317.540 depresyon semptomlu hasta ile yapılan ve 29 yıl süren araştırmada, hastalardan 8.478 sinin beyin damarlarında tıkanmaya bağlı olarak öldüğü tespit edildi.

Sebep: Depresyon hormon dengesini bozuluyor

Depresyon, felç riskini artırıyor.

Yapılan laboratuvar testlerinde depresif hastaların kanında iltihaplanma lara sebep olan CRP, IL-1 ve IL-6 hormonlarının yüksek seviyede olduğu tespit edildi. Depresyon ile hormonlar dengenin nasıl bozulduğu ve felçe sebep olan mekanizmanın nasıl geliştiği henüz tam olarak bilinmiyor.

Sonuç

Depresyona bağlı felç vakalarında birçok mekanizmanın birlikte hareket ederek rol oynadığı tahmin ediliyor. Bunlardan biri de depresyon nedeniyle değişen hormonal dengenin bozulması…!

Araştırmacılar, hormonal dengenin neden ve nasıl bozulduğunun anlaşılması için bir dizi araştırmanın daha yapılması gerektiğini, depresyonla birlikte kanda yükselen hormon degerlerinin önüne geçilmesinin bu mekanizmanın tam olarak anlaşılması ile mümkün olacağını belirtiyorlar.

Not: Daha önce buna benzer bir araştırmada Deutschen Gesellschaft für Neurologie (DGN) tarafından yapılmıştı. Oradan elde edilen sonuçlar da depresyonun felçe sebep olan risk faktörleri arasında önemli bir yer tuttuğunu gösteriyordu.

Mehmet Saltuerk

+++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltuerk
Institute for Genetics
University of Cologne
+++++++++++++++++++++++

Kaynak

Depression and Risk of Stroke Morbidity and Mortality

JAMA. 2011;306(11):1241-1249. doi: 10.1001/jama.2011.1282

 
Yorum yapın

Yazan: 6. Ocak 2012 in Allgemein

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: