RSS

Protein diyeti Alzheimer’ı yavaşlatıyor

26 Şub

Alzheimer hakkında ön bilgi

Alzheimer demans’in en yaygın biçimidir. Hastalığın şimdilik tedavisi mümkün değil ancak erken tanı ve tedavi sayesinde hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabiliyor.Close-up of senior woman in contemplation. Image shot 2006. Exact date unknown.

Hastalık, Tau-protein nin yapısının bozulması ile başlayan ve bu proteine fosfat moleküllerinin bağlanması ile devam eden daha sonra beyindeki sinir hücreleri üzerinde β-Amyloid plaklarının birikmesi ile son bulan uzunca bir süreçten oluşmaktadır. Bu süreçin erken safhasında yakın geçmişle ilgi hafıza kaybı, ilerleyen safhalarında sıkca görülen unutkanlıklar ve son safhasında tanıma fonksiyonlarında bozukluklar ve demans daha sonra da alzheimer başlar.

Protein diyeti ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatıyor.

Özel bir diyetle insanlarda da alzheimerı yavaşlatmak mümkün gibi görünüyor.

ABD’de yapılan bu araştırma şimdilik fareler üzerinde denenmiş ve olumlu sonuçlar vermiştir. Düşük protein diyeti uygulanan farelerde bilişsel beceriler ve bellek performansında önemli ölçüde düzelmeler görülmüştür.

Metot

Bu deney için alzheimer belirtisi gösteren fareler iki gruba ayrılıyor.

 1. Gruptaki farelere dört ay boyunca  her iki haftada bir protein miktarı azaltılan bir diyet uygulanıyor.
 2. Gruptaki farelere ise hiçbir diyet uygulanmıyor.

Sonuç: Dördüncü ayın sonunda yapılan kabiliyet, bilinç ve patolojik testlerden elde edilen sonuçlar şöyle:

 • Protein diyeti uygulanan farelerin labirent, kabiliyet ve bilinç testlerinde önemli ölçüde düzelmelerin görüldüğü, Beyin Sinir-Hücrelerinde daha az tahribatın olduğu tespit edildi.
 • Protein diyeti uygulanmayan farelerin labirent, kabiliyet ve bilinç testlerinin sunucunun dört ay öncesine göre daha kötü olduğu ve Beyin Sinir-Hücrelerinde alzheimer hastalarında tipik olarak görülen Hatalı Tau Proteininin bulunduğu tespit edildi.

Protein diyeti kandaki “Büyüme Faktörünün* miktarını azaltıyor

Büyüme faktörü*(Insulin-like growth factor-1 IGF-1): Karaciğerde sentezlenen ve insuline benzeyen bir hormondur. Farelerde olduğu gibi insanlarda da çocukluk ve ergenlik döneminde büyümede önemli rol oynar. Bu hormonun yapısındaki değişiklikler, yaşamın sonraki evrelerinde (gençlik ve ihtiyarlıkta), alzheimer, kanser ve çeşitli hastalıklara yol açmaktadır.

Laboratuvar testleri : Düşük protein diyeti uygulanan farelerin kanında büyüme faktörünün(IGF-1) % 30 ila % 70 oranında daha azasdd bulunduğu, buna karşın diyet uygulanmayan farelerin kanında ise bu oranın normalden sekiz kat daha yüksek olduğu tespit edildi.

Bu araştırma besinler yoluyla alınan proteinin Büyüme Faktörü (IGF-1) in yapısını, fonksiyonunu ve miktarını değiştirerek hastalığın ilerlemesinde önemli rol oynadığını ortaya çıkardı. Ayrıca bu araştırma, basit bir diyetle hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebileceğini göstermiştir.

Araştırma her ne kadar fareler üzerinde olumlu sonuç vermiş olsada aynı diyetin insanlar üzerinde de olumlu sonuç vereceği tahmin ediliyor. Bu konuda klinik deneyler başlamış bulunuyor ve IGF-1 nin yapısını değiştirecek yeni ilaçların geliştirilmesinin 15 yıl kadar sürebileceği tahmin ediliyor.

Not: Türkiye’de alzheimerlı hasta sayısının 350 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün öngörülerine göre 2050’li yıllarda en çok alzheimer hastası bulunan 4 ülkeden biri haline geleceğimiz tahmin ediliyor.

Mehmet Saltuerk

++++++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltuerk
Institute for Genetics
University of Cologne
++++++++++++++++++++++++++
 
Kaynak : 

Protein restriction cycles reduce IGF-1 and phosphorylated Tau, and improve behavioral performance in an Alzheimer’s disease mouse model

DOI: 10.1111/acel.12049 © 2013 The Authors Aging Cell © 2013 Blackwell Publishing Ltd/Anatomical Society of Great Britain and Ireland

aging cell
Bu blogdaki makaleler bir başka yayın organında kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, çoğaltılamaz ve kullanılamaz. 
 
3 Yorum

Yazan: 26. Şubat 2013 in Allgemein

 

3 responses to “Protein diyeti Alzheimer’ı yavaşlatıyor

 1. saltuerk

  27. Şubat 2013 at 20:13

  Reblogged this on Genetik.

  Beğen

   
 2. yüksel

  27. Ocak 2014 at 16:23

  SAYIN SALTUEK ,
  ALZHEİMER OLMAMAK İÇİN PROTEİNİ DAHA AZMI TÜKETMELİYİZ VE BUNUN GÜNLÜK MİKTARI NE OLMALI?.
  54 YAŞ İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ .NORMAL ORTA YAŞ BİRİSİ NE KADAR PROTEİN TÜKETMELİ
  YANITINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.saygılarımla,
  Y.OKUMUŞ.

  Beğen

   
  • saltuerk

   27. Ocak 2014 at 19:03

   Sayin Yüksel bey, günlük protein ihtiyaci yas, cinsiyet, spor yapip yapmadiginiza bagli olarak degisiyor. Her ne kadar protein diyeti alzheimere yavaşlatsa da vucudun proteine de ihtiyaci var. Örnegin kas gelisimi icin protein almak gerekiyor ama bunu abartmamak gerekiyor. Cünkü fazla protein’in basta böbreklere zararı var. Bunun disinda diyabet hastalarinin da fazla protein tüketmemesi gerekiyor.
   Kabaca söyle bir hesapla günlük ihtiyacinizi hesaplayabilirsiniz : 0.8 g ile 1,5 g her kilo/vücut agirligi icin.
   Örnegin 70 kg agirliginiz var ve hic spor yapmiyorsaniz 0,8 x 70 = 56 gr günlük protein tüketebilirsiniz. Cok spor yapiyor veya agir bir iste calisiyorsaniz bu miktar aktivitenize bagli olarak günlük 100 grama kadar cikabilir.
   Alzheimere karsi uygulanacak diyet konusunda simdilik bir duyumum yok. Sanirim bu konuda klinik calismalar hala devam ediyor….

   Beğen

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: